Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Podjęłaś decyzję o zakończeniu swojego dotychczasowego związku. Źle się w nim od dawna czułaś, a mimo to wierzyłaś, że będzie lepiej i wszystko się ułoży. Okazało się, że były to złudne nadzieje. Tylko jak to zrobić? W jaki sposób zakończyć związek i odciąć się od przeszłości, nie tracąc przy tym pewności i wiary w siebie?

Początki są najtrudniejsze. Jak powiedzieć drugiej osobie, która zawsze miała rację i dominowała w związku, że właśnie Ty chcesz go zakończyć? Co więcej, jeśli jesteś wrażliwą osobą, każdorazowa próba podjęcia decyzji zostaje zaprzestana w obecności drugiej osoby. Powodowane jest to zwykle brakiem odwagi i strachem. Podejmij kilka kroków, a uwolnisz się z toksycznego związku raz na zawsze.

Krok 1. Upewnij się w swojej decyzji. Im bardziej będziesz pewna podejmowanej decyzji, tym szybciej i łatwiej przyjdzie Ci zakończenie związku. Pewność co do Twojego wyboru spowoduje, że nie zmienisz zdania w trakcie procesu kończenia znajomości. Toksyczne związki mają to do siebie, że po ich zerwaniu pamięć odrzuca większość przykrych i bolesnych wspomnień, pozostawiając jednocześnie te dobre i miłe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie pamiętnika, który nie tylko pozwoli nam uwolnić się od złych emocji, ale też przypomni, dlaczego zakończyliśmy związek.

Krok 2. Poznaj własną wartość. Jeśli do tej pory byłaś ciągle krytykowana i nieszanowana, to poczucie Twojej wartości jest zapewne równe zeru. Nie jest to prawdą. Postaraj się przypomnieć sobie swoje największe dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia. Spisz je na kartce. Na drugiej możesz spisać sukcesu swojego byłego już partnera. Porównaj je. Czy rzeczywiście jesteś gorsza, czy po prostu zostałaś tak oceniona przez niego? Dokładna analiza tego typu zdarzeń może trwać nawet kilka dni. Jednak gra jest warta świeczki.

Krok 3. Wyobraź i zaplanuj swoje życie bez tej osoby. Zdarza się, że tkwimy w związku, bo boimy się życia w pojedynkę. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez dobrego planu, w którym należy uwzględnić aspekt finansowy. Wiele kobiet jest związanych z mężczyznami, ponieważ są uzależnione od nich finansowo. Boją się, że nie poradzą sobie, tym bardziej, gdy posiadają dzieci. Zrób rozeznanie. Na początek poszukaj pracy, może to być stała praca lub dodatkowa. Porozmawiaj z bliskimi i zapytaj, czy mogliby Ci pomóc, np. w opiece nad dzieckiem lub udzielić wsparcia finansowego. Znajdź nowe grono znajomych. Jeśli dotychczas spotykaliście się głównie z jego znajomymi, odnów swoje stare znajomości. Zadbaj o wygląd i nie bój się wyjść do ludzi.

Krok 4. Ustal granice. Zastanów się, na co pozwolisz drugiej osobie w chwili, w której ją spotkasz. Najwyższy czas powiedzieć stop, traktowaniu siebie jak ofiary. Niedopuszczalne są jakiekolwiek wyzwiska, przemoc fizyczna, umniejszanie wartości Twojej i Twoich bliskich. Przedstaw swoje wymagania, co do kontaktów. W razie konieczności zmień numer telefonu, ogranicz spotkania w gronie wspólnych znajomych. Musisz wiedzieć, że to Ty jesteś dla siebie najważniejsza, a nie Twój partner.

Jest wiele powodów przeciw rozstaniu. Dom, kredyt, dzieci, wspólny biznes. To wszystko jest kwestią organizacji. Wiadomo, spotkania w sądzie nie będą należały do najmilszych. Jednak tu chodzi o Twoje całe przyszłe życie.

Dodaj komentarz