8 objawów toksycznego związku

 

Jeśli czujesz, że w Twoim związku coś nie gra, nie możecie się dogadać, a jakiekolwiek próby rozmowy kończą się awanturą, może warto zastanowić się, czy nie tkwicie w toksycznym związku? Poznaj 8 objawów toksycznego związku.

Toksyczny związek – psychologia związków

Czym właściwie jest i kiedy można uznać, że nasz właśnie taki się stał?

Relacje toksyczne to konsekwencje naszego zachowania i postępowania. Na początku dwoje ludzi zakochuje się w sobie i nie zauważa, lub nie chce widzieć wad tej drugiej osoby. Jeśli w związku z czasem pojawiają się manipulacje, kłamstwa czy silne uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, wiadomo już, że coś nie gra i należałoby, o ile to jeszcze możliwe, owe „coś” naprawić.

Z psychologicznego punktu widzenia, toksyczny związek można bardzo wyraźnie podzielić na poszczególne fazy:

Faza 1 – zauroczenie i wzajemne zakochanie. Nieustanne przebywanie ze sobą podczas wspólnych zakupów, spacerów, w pracy, w domu. W wielu przypadkach już w tej fazie związku pojawiają się drobne kłamstewka, niewielkie manipulacje czy sprawdzanie drugiej osoby.

Faza 2 – zazdrość, która niestety bardzo często staje się zazdrością chorobliwą.

Faza 3 – uzależnienie. Na tym etapie akceptujemy wszystko, począwszy od kłamstw, wahań nastroju, a skończywszy na przemocy fizycznej czy psychicznej, byleby tylko być z drugą osobą, a do tego dochodzi strach przed samotnością.

Faza 4 – Ostatnia faza toksycznego związku. To trwanie w nim na siłę.

8 objawów toksycznego związku – sprawdź, czy któryś z poniższych przykładów ma zastosowanie w Twoim związku, a jeśli tak, czym prędzej zastanów się, czy nie pora zakończyć toksyczną relację.

  1. Wyzwiska – jeśli podczas kłótni, zdarza się, że padają obelgi pod adresem drugiej osoby, a do tego osoba wyzywająca czuje satysfakcję z tegoż faktu, to wyraźny sygnał, że coś wyraźnie nie gra. Podświadomie walczymy z partnerem, bojąc się spokojnej i rzeczowej rozmowy. Boimy się prawdy o sobie.
  2. Egoizm – pomimo iż tę cechę charakteru można wykryć stosunkowo wcześnie, w wielu przypadkach jest ona ignorowana. Egoista robi wszystko dla własnej przyjemności, nie myśląc o drugiej osobie. Często filarem związków, w których pojawia się egoizm, są pieniądze. A wtedy nie trudno o wykorzystywanie.
  3. Arogancja –  gdy jedna osoba wywyższa się i traktuje tę drugą z góry. W wielu przypadkach w ten sposób krzywdzimy najbliższych, nie zdając sobie z tego sprawy.
  4. Niskie poczucie własnej wartości – to taki moment, gdy czujemy się nic nie warci, widzimy tylko swoje wady i zapominamy o tym, że nasza wartość jest dużo większa niż się wydaje. Zapominamy o swoich zaletach, zdolnościach, a to najprostsza droga do autodestrukcji.
  5. Szantaż emocjonalny i kłamstwa – jeśli, któreś z Was szantażem wymusza od drugiej osoby konkretne zachowania, jest już bardzo źle. A gdy dochodzą do tego kłamstwa, zatajanie ważnych rzeczy w obawie przed konsekwencjami, pora zastanowić się nad zakończeniem związku. Pamiętajmy, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw. Nie dopuście do zatracenia się w nieszczerościach.
  6. Zdrada – jeśli pojawiła się w Waszym związku, to znak, że zabrakło między Wami bliskości i uczucia. Zdradzając, szukamy więzi emocjonalnych gdzie indziej.
  7. Przemoc psychiczna – keden z najgorszych objawów toksycznych relacji. Jeśli któreś z Was krzywdzi partnera świadomie, zadaje mu ból, by sprawić sobie przyjemność, lub by w ten sposób przekazać swoje uczucia to zdecydowanie czas na rozstanie.
  8. Przemoc fizyczna – ostateczny objaw i niestety bardzo powszechny. Skutki takiej przemocy pozostawiają po sobie trwały ślad w psychice. W żadnym zdrowym związku nie ma miejsca na przemoc. Jeśli między Wami zdarzyły się już rękoczyny, możecie być pewni, że się powtórzą. Zakończcie związek czym prędzej nim skutki staną się tragiczne.

Dodaj komentarz