6 objawów toksycznego związku

Z przyzwyczajenia tkwimy w różnych relacjach, które nie tylko nie przynoszą nam korzyści, ale narażają nas na straty – emocjonalne, finansowe, czasem też fizyczne. Takie znajomości i związki należy nazywać śmiało i po imieniu – są to związki toksyczne. Choć w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na nasz związek miłosny, relację partnerską z kim, z kim dzielimy życie, to w dalszej kolejności przebadać pod tym kątem również inne znajomości. Jeśli masz wątpliwości, czy przyjaźń z daną osobą jest dla Ciebie korzystna, przeczytaj ten tekst. Przedstawimy Ci w nim 6 objawów toksycznego związku.

  • Przemoc

Większości ludzi kojarzy się z jednym z jej przejawów – biciem, znęcaniem się fizycznym nad drugą osobą, gdy przemoc może tak naprawdę przybierać różne kształty. Możemy mieć do czynienia z przemocą psychiczną, przemocą finansową czy przemocą seksualną. Czasem udajemy, że nie widzimy tego typu zachowania lub że naszemu partnerowi/ naszej partnerce wolno więcej. Pozwalamy na manipulację, wmawianie nam nieprawdziwych faktów. Zaczynamy wierzyć, że racja jest po stronie agresora, a my nigdy nie mamy racji. Jest to błąd i jeden z najważniejszych objawów toksycznego związku.

  • Wampir energetyczny

Czy po rozmowie z partnerem/ znajomym czujesz się wyzuty z energii? Nic Ci się nie chce i, o ile przed spotkaniem tryskałeś dobrym humorem, teraz wszystko wydaje się bez sensu? Pamiętaj, że jeśli ktoś przerzuca na Ciebie swoje problemy, opowiada Ci o nich i zmusza Cię do angażowania się emocjonalnego w nie, choć nie masz na to ochoty, to po pierwsze masz do czynienia z wampirem energetycznym (który żywi się Twoją siłą i chęcią do życia), po drugie (patrz punkt 1.) padasz ofiarą przemocy emocjonalnej i manipulacji.

  • Wkraczanie na Twoje terytorium

Toksyczny związek możesz rozpoznać po tym, że partner/ partnerka decydują za Ciebie, co masz robić, jak masz się zachowywać, pouczają Cię przy innych. Zazwyczaj ofiara czuje, że ktoś zabiera jej za dużo przestrzeni życiowej, ale nie ma odwagi, by o tym powiedzieć.

  • Kontrolowanie

Czy uważasz, że liczenie, ile czasu zajmuje Ci powrót z pracy do domu, jak długo rozmawiasz z przyjaciółką, czytanie Twoich sms-ów i przeglądanie informacji zawartych w Twoim telefonie lub na komputerze jest czymś normalnym? Jak najbardziej nie. To nieważne, że nie masz nic do ukrycia i nie robisz za plecami partnera niczego, co mogłoby powodować złość drugiej strony. Masz prawo do prywatności, do posiadania informacji, które przeznaczone są tylko dla Ciebie. A takie zachowanie jak najbardziej można zakwalifikować jako toksyczne.

  • Oszukiwanie

Jeśli czujesz, że partner/ partnerka nie mówi Ci wszystkiego i dzieje się coś podejrzanego, ale za każdym razem, gdy zaczynasz coś podejrzewać, zbija Cię z tropu, to powinno to wzbudzić Twoją czujność. Być może jest coś, o czym masz nie wiedzieć. Być może ta osoba Cię zdradza, ale wszystkie pozory udaje się jej zachowywać bez problemu – i jedyną osobą winną w tym związku jesteś tylko Ty.

  • Twoje samopoczucie

To nic, że nie jesteś psychologiem ani psychoterapeutą. Twój organizm zacznie Cię informować, że dzieje się coś niedobrego. Posiadasz intuicję i czasem przychodzi przekonanie, że ktoś traktuje Cię nie tak jak na to zasługujesz. Koniecznie sprawdzaj takie znaki, zapytaj o poradę kogoś zaufanego lub udaj się do specjalisty.

Dodaj komentarz