Brak magnezu w organizmie – objawy, uzupełnianie

Wszystko Cię drażni? Łatwo się denerwujesz i źle sypiasz? Prawdopodobnie masz niedobór magnezu. Jakie jeszcze objawy mogą o tym świadczyć i co zrobić, jeśli rzeczywiście brakuje nam tego pierwiastka?

Magnez reguluje funkcję układu nerwowego w organizmie. Wpływa również na prawidłową pracę mózgu. Dzięki temu, że bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczy oraz białek, wpływa na uzupełnienie ich niedoborów w tkankach, oraz komórkach. Oprócz tego w połączeniu z wapniem i witaminą D wpływa korzystnie na stan kości oraz uzębienia. Jego zbyt niski poziom nazywany jest hipomagnezemią.

Objawy niedoboru magnezu

Na co, warto zwrócić uwagę, podejrzewając u siebie niedobór magnezu? Najczęściej występującymi objawami są:

 • rozdrażnienie,
 • zawroty oraz bóle głowy,
 • osłabienie
 • pogorszenie stanu włosów oraz paznokci,
 • skurcze oraz drgania mięśni,
 • drganie powieki,
 • problemy z pamięcią,
 • ciągłe zmęczenie,
 • bezsenność,
 • kołatanie serca,
 • częste infekcje,
 • nudności,
 • stany lękowe.

Lista objawów związanych z niedoborem tego składnika jest długa i zróżnicowana. Wystąpienie przynajmniej 2 lub 3 objawów znajdujących się na niej może być podstawą do rozpoczęcia suplementacji magnezu. Jeśli rzeczywiście podstawą ich wystąpienia był brak magnezu w organizmie, powinny ustąpić po około 2 tygodniach od momentu rozpoczęcia kuracji. W przeciwnym razie warto zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia innej dawki i wykonania dodatkowych badań.

Jak uzupełnić niedobór magnezu?

Magnez można uzupełniać poprzez przyjmowanie suplementów diety dostępnych w aptekach. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi średnio 290 – 360 mg. Oczywiście wszystko uzależnione jest od płci, wieku, wagi, stanu zdrowia oraz trybu życia. W przypadku skurczy, warto rozważyć zakup preparatu złożonego w postaci magnezu z potasem. Przyjmowanie tego typu produktów nie wymaga konsultacji lekarzem i w zalecanych dawkach jest bezpieczne.

Innym sposobem na uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie jest dieta. Najwięcej magnezu zawierają produkty zbożowe tj. otręby pszenne, kasza gryczana lub płatki owsiane. Wśród warzyw króluje soja, fasola biała, groch, natka pietruszki oraz czerwona soczewica.

Biorąc pod uwagę bakalie, warto spożywać większe ilości rodzynek, migdałów, fig, moreli, orzechów arachidowych oraz orzechów pistacjowych. Idealnym śniadaniem byłoby musli z rodzynkami i orzechami. Przykładowy obiad zawierający dużą dawkę magnezu to np. mięso z piersi indyka ze szpinakiem oraz kaszą gryczaną. Z kolei do kolacji obowiązkowo wypijmy kakao.

Odpowiednio dobrana dieta jest o wiele bezpieczniejszym sposobem na uzupełnienie niedoboru magnezu, ponieważ nie przedawkujemy go tak łatwo, jak podczas przyjmowania tabletek. Sytuacja taka mogłaby skutkować wypłukaniem wapnia z organizmu. Objawami, na które należy zwrócić uwagę podczas suplementacji, są wzmożona senność, nudności oraz biegunki.

Spożywanie przynajmniej jednego posiłku o zwiększonej zawartości magnezu dziennie przyniesie podobne efekty jak przyjmowanie tabletek. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki, wskazanej przez producenta. Uważajmy również podczas jednoczesnego stosowania diety bogatej w magnez oraz przyjmowania go w postaci tabletek.

Dodaj komentarz