Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – recenzja książki

Fakt, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i pragnie życia w społeczeństwie nie jest niczym nowym. Lgniemy do ludzi i potrzebujemy ich towarzystwa, rozmowy, a także wsparcia. Na temat wzajemnych relacji międzyludzkich powstało wiele publikacji, które badały ten temat. Oczywiście możemy poruszać się w wielu kręgach towarzyskich, mieć mnóstwo znajomych, ale posiadanie prawdziwych przyjaciół, na których zawsze można liczyć uważa się za kluczowy fundament funkcjonowania w społeczeństwie. Czy zdobywanie przyjaciół jest rzeczą łatwą? W naszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o książce Dalego Carnegiego – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.   

O autorze słów kilka

Dale Carnegie to amerykański pisarz specjalizujący się w książkach z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz samorozwoju. Publikacja Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi okazała się jego ogromnym sukcesem. Przetłumaczono ją aż na 37 języków, a ponad 50 mln ludzi na całym świecie po nią sięgnęło.

O samej już książce

Poradnik ten zawiera praktyczne rady dotyczące zasad obowiązujących w kontaktach z ludźmi w codziennych sytuacjach. Pisany jest prostym językiem. Można powiedzieć, że stanowi swoistą instrukcję obcowania z drugim człowiekiem. Uczy, jak być szczęśliwym, jak tym szczęściem zarażać innych oraz w jaki sposób się nim dzielić. Niektóre z wymienionych przez autora rad są dla nas oczywiste, ale dopiero po ich przeczytaniu tak naprawdę zdajemy sobie z nich sprawę. Książkę tę można odczytywać jako drogowskaz do zachowania prawidłowych relacji międzyludzkich, która daje nam naprawdę wartościowe wskazówki, jak zjednać sobie ludzi, a nie nimi manipulować. Zawarte w niej rady uczą nas w pewnym sensie pokory, tolerancji, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Autor tłumaczy, że wszystkie nasze zachowania, gesty, jakie przejawiamy do innych osób, potencjalnie – naszych rozmówców, muszą być prawdziwe i szczere. Inaczej taka relacja nie ma sensu. Rady, jakie najbardziej zapadły mi w pamięć to m.in. to, aby nie krytykować, nie potępiać i nie pouczać naszych rozmówców. Nikt nie lubi być krytykowany, oceniamy, czy pouczany. Ważne jest to, abyśmy traktowali innych w taki sposób, w jaki chcielibyśmy sami być traktowani. Warto pamiętać o tym, aby wzbudzać w ludziach chęci, okazywać im zainteresowanie, szczerze i uczciwie wyrażać podziw i uznanie. To miłe, kiedy ktoś cię za coś chwali, podziwia. Wiesz wtedy, że to, co robisz jest właściwe. Wiele ludzi czasami potrzebuje się przed kimś otworzyć i porozmawiać, dlatego dużą zaletą jest posiadanie umiejętności słuchania, a przy tym:  utrzymywanie kontaktu wzrokowego, potakiwanie – to wszystko ma ogromny wpływ na jakość naszej rozmowy. Do tego uśmiech, który jest kluczem do wszystkiego, do zjednywania sobie ludzi szczególnie.

Niniejsza lektura przyczynia się do ogromnych zmian w postrzeganiu otoczenia, świata, ale przede wszystkim – drugiego człowieka. Zmiana nastawienia powoduje, że nasze życie staje się lepsze. Do tej książki można, a nawet trzeba, powracać. Mnie zachwyciła. Jestem ciekawa, czy ciebie też.

Dodaj komentarz