Studiowanie dwóch kierunków – za i przeciw

Większość osób kończących szkoły średnie decyduje się na kontynuację nauki na studiach. Powodami ku temu są najczęściej podążanie za swoją pasją lub potrzeba zwiększenia swojej atrakcyjności na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Wielu przyszłych studentów decyduje się na podjęcie aż dwóch kierunków studiów jednocześnie.

Nowy trend

Statystyki mówią, że liczba studentów uczących się na dwóch fakultetach z roku na rok rośnie. Duża rzesza młodych ludzi coraz poważniej podchodzi do planowania swojej przyszłości zawodowej i z tego powodu podejmuje taki krok. Psychologowie zauważyli też, że decyduje się na to sporo osób mających problemy z wybraniem dla siebie odpowiedniej drogi życiowej. W związku z tym rozpoczynają naukę na więcej niż jednym kierunku, by później dokonać wyboru. Warto przyjrzeć się zaletom i wadom studiowania na dwóch kierunkach.

Zalety studiowania na dwóch kierunkach

1. Większe szanse na rynku pracy

Podwójne wykształcenie sprawi, że nasze CV będzie atrakcyjniejsze dla potencjalnych pracodawców. Absolwenci dwóch kierunków są postrzegani jako bardziej pracowici, lepiej zorganizowani, zaradniejsi i bardziej zdyscyplinowani.

2. Poszerzenie wiedzy

Coraz więcej osób studiując jeden kierunek, po roku czy dwóch, podejmuje decyzję o podjęciu kształcenia na kolejnym podobnym.  Dzięki temu po ukończeniu studiów ma dużą szansę na bycie lepszym specjalistą w swojej dziedzinie niż większość kolegów.

3. Kontakty

Studia to bardzo intensywny okres w życiu, w którego trakcie poznajemy wielu nowych ludzi. Nie tylko kolegów z roku, ale i pracowników naukowych oraz przedstawicieli firm z branży, w której widzimy swoją przyszłość. Takie podwójne kontakty mogą okazać się bardzo pomocne.

4. Nauka elastyczności i zarządzania sobą w czasie

Trzeba bardzo dobrze planować swój czas, aby z sukcesem połączyć ze sobą tak wiele obowiązków, jakie niosą za sobą podwójne studia. Początkowo jest to bardzo trudne, ale z czasem uczymy się dyscypliny i opanowujemy układanie idealnego rozkładu dnia do perfekcji.

Trudności studiowania na dwóch kierunkach

1. Kolidujące ze sobą rozkłady zajęć.

Często dopasowanie do siebie godzin wykładów i ćwiczeń graniczy z cudem. Z pewnością nie obejdzie się bez przepisywania się do innych grup ćwiczeniowych i proszenia o wyrozumiałość wykładowców i pań z dziekanatu.

2. Mniej czasu wolnego

Na uczelni będziesz spędzać cały dzień. O wolnych weekendach również możesz zapomnieć, gdyż będziesz musiał poświęcić je na naukę w podwójnej dawce.

3. Większa ilość egzaminów

A co za tym idzie zdecydowanie większy stres. Może się też okazać, ze z powodu dużej liczby egzaminów ominą Cię ferie i wakacje.

4. Trudności w łączeniu pracy z nauką

Studiowanie dwóch kierunków praktycznie uniemożliwia podjęcie pracy w trakcie trwania roku akademickiego. Musisz się więc liczyć z utrzymywaniem z niskiego stypendium lub byciem przez kilka lat na garnuszku rodziców.

Przed powzięciem decyzji studiach na dwóch fakultetach, spokojnie przemyśl wszystkie za i przeciw i zastanów się, czy jesteś w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Nie warto podejmować jej pochopnie i później borykać się z problemami ponad swoje siły.

Dodaj komentarz