Problemy z zaśnięciem u niemowlaka – X porad

Przyczyny problemów z zaśnięciem u niemowlęcia mogą być bardzo różne- od zwykłego rozdrażnienia, poprzez kolkę jelitową po poważne choroby. Jeśli dziecku nie dolega nic poważnego, a mimo to występują duże problemy z uśpieniem go, warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które pomogą maluchowi zasnąć.

1. Uspokajaj dźwiękiem

Najbardziej uspokajająca melodia to dla malucha wypowiadanie wielokrotnie szeptem głoski „sz”. Równie skuteczne są nagrania z szumem morza. W ostateczności włącz w pokoju suszarkę lub odkurzacz, które emitują podobne szumiące dźwięki.

2. Smoczek

Każda mam wie, że smoczek to najlepszy przyjaciel dziecka. Uspakaja niemalże natychmiastowo. Dzieje się tak ze względu na tonizujące działanie odruchu ssania na układ nerwowy niemowlęcia.

3. Kołysanie

Delikatne huśtanie dziecka wycisza je i relaksuje, ponieważ kojarzy mu się z delikatnym bujaniem, jakiego doświadczało w życiu płodowym w łonie mamy. Można to robić, nosząc je na rękach, w kołysce lub wózku.

4. Kokon

Bardzo skuteczne jest też zawinięcie niemowlęcia w kocyk na kształt kokonu z rączkami wzdłuż ciała. Dziecko w tej pozycji czuje się bardzo bezpiecznie, uspokaja się i szybko zasypia.

5. Codziennie rytuały

Zasypianie stanie się łatwiejsze, jeśli będziesz kłaść malucha spać codziennie wieczorem o tej samej porze. Wprowadź na stałe takie rytuały jak kojąca ciepła kąpiel, słuchanie uspokajającej muzyki lub czytanie bajeczki. Po kilku dniach dziecko przyzwyczai się do takiego rytmu i będzie szybko zasypiać.

6. Spokojny rodzic, spokojne dziecko

Jeśli dziecko głośno płacze i nie chce spać, a Ty jesteś bardzo zdenerwowana, usiłując je uśpić, to nic z tego nie będzie. Lepiej zostaw malca na 5- 10 minut i sama uspokój się w tym czasie. Pomoże Ci kilka ćwiczeń oddechowych. Następnie przytul pociechę i delikatnie ukołysz, a zobaczysz, jak szybko uśnie.

7. Zasypianie w łóżku rodziców

Ta metoda usypiania budzi wciąż wiele kontrowersji. Badania naukowe wskazują jednak jednoznacznie, że jest ona bardzo korzystna dla psychiki malucha i warto ją stosować. Trzeba jednak pamiętać, by zawsze odkładać dziecko do jego łóżeczka od razu, gdy zaśnie.

8. Unikaj nadmiaru wrażeń

Postaraj się, by dziecko nie przeżywało zbyt wielu intensywnych emocji w godzinach popołudniowych. Mogą one powodować duże problemy z zaśnięciem, ponieważ mocno pobudzają układ nerwowy.

9. Ziołowe herbatki

Pomogą nie tylko, kiedy niemowlę cierpi na kolkę, ale również, gdy jest rozdrażnione. Sięgnij po gotową herbatkę uspokajającą dla niemowląt lub sporządź słaby napar z rumianku, kopru włoskiego lub melisy i daj dziecku do wypicia po wieczornej kąpieli.

10. Stwórz odpowiednie warunki

Pokój, w którym śpi niemowlę, powinien być dobrze przewietrzony. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20 stopni. Ubierz dziecko lekko. Często zdarza się, że maluchy mają kłopoty z zasypianiem z powodu przegrzania organizmu.

Amerykański lekarz Harvey Karp zwraca uwagę rodziców na to, że najlepszym sposobem, aby dziecko szybko zasnęło, jest jego maksymalne wyciszenie. Wypróbuj więc kilka z powyższych rad, a kłopoty ze snem ustąpią.

Dodaj komentarz