Kłujący ból oka – przyczyny, leczenie

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, dzięki któremu otrzymujemy ogrom informacji o otaczającym nas środowisku. Wynika z tego, że dbanie o zdrowe oczy to absolutna konieczność. Ważna jest odpowiednia higiena i wizyty kontrole w przypadku pogorszenia się wzroku. Co jednak, gdy bóle są szczególnie dotkliwe, przyjmując charakter kłujący?

Przyczyny

To banalne, ale zanim będziemy dociekać bardziej skomplikowanego podłoża dolegliwości, warto zastanowić się choćby nad tym, czy środki higieniczne, których używamy, nie drażnią spojówek albo czy coś nie wpadło nam do oka. Ułatwić rozwiązanie problemu może również zadanie sobie kilku pytań: kiedy powstał ból, jak często powraca i w jakim stopniu jest nasilony. Kiedy zgłośmy się do lekarza pierwszego kontaktu, na pewno zrobi z nami dociekliwy i wyczerpujący wywiad.

Ewentualne zmiany mogą mieć charakter powierzchniowy lub głęboki. Pierwsze mogą wynikać z takich chorób jak jęczmień, zapalenie spojówek czy rogówek, a drugie z zapalenia twardówki lub na przykład tęczówki. Inny powód to na przykład jaskra, choroba oczu objawiająca się zawężeniem pola widzenia, zwłaszcza ta o podtypie z ostrym zamknięciem kąta przesączania. Niestety schorzenie to może prowadzić nawet do ślepoty, tak więc im wcześniej udamy się do lekarza, zdiagnozujemy problem i wdrożymy środki zaradcze, tym lepiej.

Może się okazać, że kłujący ból oka ma tło nerwowe. Wtedy należy udać się do specjalisty neurologa. Analogicznie należy postąpić, jeżeli dolegliwości mają charakter kardiologiczny, z tym że w tym przypadku zostaniemy odesłani do lekarza kardiologa. Organizm ludzki to układ holistyczny i zakłócenia w funkcjonowaniu jednego narządu mogą objawiać się w związku z innym, czasem zupełnie nieintuicyjnym. To też zawsze trzeba brać pod uwagę.

Bóle mogą mieć różną genezę, niekoniecznie muszą być powodem wielkich obaw. Ważne, by rozeznać się w możliwych przyczynach dolegliwości i poczynić dalsze kroki w celu zdobycia diagnozy. Tak naprawdę czasem ciężko dociec prawdziwego podłoża objawów, dlatego trzeba się wykazać cierpliwością i wręcz metodycznym podejściem do współpracy z medykami. Istotne jest również to, by nie przerywać procesu diagnozowania nawet wtedy, kiedy bóle będą zdawały się zanikać, lecz doprowadzić ten proces do końca.

Leczenie

Z reguły wizyta u okulisty w przypadku tego typu bólu może okazać się nieodzowna, aczkolwiek równie dobrze nie musi być to nic groźnego. Wszystko zależy od diagnozy. Dlatego najpierw zaleca się pójście do lekarza rodzinnego celem określenia dalszego postępowania oraz w zależności od sytuacji otrzymania skierowania do specjalisty bądź leku na doraźne złagodzenie dolegliwości.

Podsumowując, wachlarz możliwych remediów na ten problem może zaczynać się od zwykłych kropli do oczu, przechodząc przez leki doustne, a kończyć się na operacji. Nie należy się martwić, lecz podjąć działania mające na celu diagnozę oraz ewentualne leczenie i upragnione zdrowienie.

Dodaj komentarz