7 technik szybkiego czytania

Jeśli chcesz czytać więcej w krótszym czasie, to szybkie czytanie jest czymś właśnie dla ciebie! Na czym polega? Jak się go nauczyć?

Wszyscy wiemy, że większość informacji o otaczającym nas świecie przekazywana jest w formie tekstu. Codziennie przeglądamy portale informacyjne, czytamy mejle, książki, gazety. Warto nauczyć się, jak robić to oszczędzając czas i energię.

Pamiętacie słowa Umberto Eco? Powiedział on, że kto czyta, ten żyje podwójnie. Co więc zrobić, żeby czytać szybciej? Przedstawimy kilka podstawowych i bardzo prostych zasad, które pomogą wam w szybszym czytaniu.

7 technik szybkiego czytania

Koncentracja uwagi – centralizacja uwagi i ignorowanie rozpraszaczy

Zapewnienie sobie komfortowych warunków do czytania to podstawa. Wyłączmy telefony, komputery, gdyż to nieodparta pokusa do oderwania się od lektury.

Starajmy się czytać, poruszając jedynie oczami. Kiedy razem ze wzrokiem ruszamy głową, znacząco zmniejszamy szybkość czytania.

Takie zachowanie nazywane jest syndromem maszyny do pisania. No bo cóż robi maszyna do pisania? Przesuwa się od lewej do prawej, a gdy skończy linijkę, wraca do poprzedniej pozycji.

Przewidywanie dalszej części tekstu na podstawie jego długości i kształtu  – antycypacja.

Ćwiczenie antycypacji: zasłońcie kartką początek i koniec zdań, z czasem starajcie się zasłaniać coraz większe fragmenty, a mózg szybko nauczy się przewidywania tekstu, tym samym oszczędzając cenny czas.

Ograniczenie fiksacji, czyli redukcja zatrzymań wzroku na tekście.

Jak to zrobić? Czytajcie płynnie, nie poświęcając danym słowom więcej czasu niż to konieczne.

Możliwość objęcia wzrokiem całego tekstu lub strony i wzrok skierowany równo na środek. Dzięki temu zaoszczędzicie czas. Zamiast wodzić wzrokiem od lewej do prawej, czytajcie patrząc na środek linijki. Poza oszczędnością czasu dajemy również komfort i odpoczynek oczom.

Pomagajmy sobie ręką. Śledźmy dłonią tekst.

Oczywiście nie mamy na myśli palca, który przesuwa się linijka po linijce. Przesuwajcie dłoń w równym tempie z góry na dół. Dzięki takiemu zabiegowi Wasz wzrok będzie za nią podążał i szybciej rozpoznawał kolejne słowa. Dłoń możemy zastąpić na przykład kartką. Kolejną zaletą tego sposobu czytania jest uniknięcie regresu, czyli wracania do przeczytanych już linijek tekstu.

Eliminacja fonetyzacji polegającej na powtarzaniu w myślach przeczytanych słów.

Fonetyzacja to mimowolne powtarzanie w myślach czytanych słów połączone z mikro ruchami krtani. Nawyku tego nabywamy w wieku szkolnym, kiedy to nauczyciele zachęcali do głośnego czytania. Oczywiście nie jest to złe, ale przy nauce szybkiego czytania zupełnie nam niepotrzebne. Czytając, starajmy się nie powtarzać w myślach czy na głos czytanych wyrazów, ponieważ spowalnia to w znaczącym stopniu proces czytania.

Oto siedem prostych sposobów na szybkie czytanie. Zacznijcie ćwiczyć, stosując się do powyższych zasad, a osiągniecie imponujące rezultaty.

Dodaj komentarz