6 naukowych sposobów na poprawienie kreatywności

Kreatywność – niektórzy już się z nią rodzą i niewiele im potrzeba bodźców, by stworzyć „coś z niczego”. Innym ten proces twórczy przychodzi bardziej opornie. Ale nie jest tak, że kreatywność to coś, z czym trzeba się urodzić, by móc ją w sobie rozwijać. Kreatywności, jak wielu innych rzeczy w życiu, można się również nauczyć. Z tym, że nauka nie polega na czytaniu książek, a stosowaniu określonych ćwiczeń i z natury jest od razu praktyczna. A taką najbardziej lubimy. I nigdy nie jest tak, że człowiek w ogóle nie jest kreatywny – po prostu mógł nie mieć okazji, by się o tym przekonać. Przedstawiamy Wam 6 naukowych sposobów na poprawienie, pobudzenie kreatywnego myślenia.

  • Zadbaj o miejsce, w którym najczęściej przebywasz

Miejsce, w którym wykonujesz pracę kreatywną powinno być dostosowane do Twojego temperamentu. Dobrze jest otaczać się roślinnością. Na poprawę kreatywności wpływa również obecność dzieci i zwierząt w domu. Kreatywność jest przeciwieństwem zastoju, rutyny, znudzenia. Może choć trochę poprzestawiaj meble? A może zdecydujesz się na mały remont? Lub chociaż delikatną zmianę wystroju wnętrza?

  • Czytaj

Nic tak pozytywnie nie wpływa na poszerzanie kreatywności jak poznawanie nowych miejsc, nowych ludzi, uczenie się nowych sytuacji. Czytanie książek, pamiętników, dzienników z podróży, powieści oraz poezji bardzo dobrze wpływa na rozwój umysłu. Zmusza go do wytężonej pracy, analizowania, poszukiwania nowych rozwiązań. Podróżuj

Doskonale sprawdzają się również podróże. Nie muszą być dalekie. Ważne, by były inspirujące. A może na Twoim osiedlu są takie miejsca, które szczególnie pobudzają w Tobie kreatywne myślenie? Poszukaj ich.

  • Fotografuj

Podczas spacerów możesz zobaczyć i przeżyć bardzo dużo, ale zależy to tylko od Ciebie. Jeśli masz aparat, wyjdź z nim i spróbuj wykonać parę zaskakujących zdjęć. Świetnie nadaje się do tego również telefon, który nieustannie przy sobie nosisz – wykorzystaj go, pobaw się filtrami, ustawieniami. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie drzewa, pomyśl, jaką historię można opowiedzieć przez tę fotografię. Czy są jakieś szczególne emocje, które chcesz powiązać z dziełem?

  • Graj w gry pobudzające wyobraźnię, gry w skojarzenia

Mam ulubione gry pobudzające wyobraźnię. Można się w nie bawić zarówno we dwie osoby, jak i większej grupie. Pierwsza polega na tym, że jedna osoba mówi jakieś słowo (najlepiej rzeczownik). Osoba obok podaje słowo, które kojarzy się jej z pierwszym słowem, a następna – słowo, które kojarzy się z tym drugim. I tak dalej. Przykład: ogień – światło – prąd – skrzynka – skarb – złoto – biżuteria – oczko – woda – rekin. Dzięki tej zabawie w łatwy sposób można nauczyć się nieszablonowego, metaforycznego myślenia.

Druga zabawa jest podobna do pierwszej. Osoba prowadząca podaje jedno słowo, które ma być na początku łańcuszka i ostatnie słowo, które ma go zamykać. Celem pozostałych graczy jest utworzenie z pojedynczych słów logicznego ciągu przyczynowo – skutkowego w ten sposób, by jak najzgrabniej, najbardziej kreatywnie połączyć początek z końcem.

  • Uprawiaj jakąś formę sztuki/ uprawiaj sport

Dobrym pomysłem jest po prostu zacząć uprawiać sztukę. W naturalnych dla kreatywności okolicznościach dasz jej możliwość rozwinięcia się. Dobrze też wpływa sport – gdy ciało jest zmęczone, pobudzony mózg chętniej wykonuje zadania umysłowe i artystyczne.

Dodaj komentarz