5 książek obyczajowych, które warto przeczytać

Literatura obyczajowa skupia się na rzeczywistości. Mówi o problemach, które nas dotyczą. Czy watro sięgnąć po książkę poświęconą takiej tematyce? Jak wszędzie, także i w tej kategorii dostępne są pozycje godne polecenia oraz te, które lepiej pominąć. Skupmy się na tej pierwszej grupie.

Kto pokocha literaturę obyczajową? Z całą pewnością ci, którzy nie lubią trzymających w napięciu lektur, cenią samotność, ciszę, spokój i dobrą książkę. Oto lista pozycji, wśród których z pewnością każdy fan literatury codziennej znajdzie coś dla siebie.

1. Taniec z motylami. Anna Wysocka – Kalkowska

Powieść jest przepełniona emocjami. Dotyczy tego, co w życiu najważniejsze, czyli miłości i przyjaźni. Opowiada również o zapomnianych marzeniach, przebaczeniu oraz zaakceptowaniu rzeczywistości. Bohaterką jest Zuzanna, kobieta, która wyrusza w podróż, kierując się swymi tęsknotami, pragnieniami i marzeniami. Autorka skupia się wokół odczuć bohaterki, takich jak tęsknota oraz lęk.

2. Promyk słońca. Katarzyna Michalak

Jest to kolejne dzieło autorki 30 bestsellerów, które podbiły serca niejednego czytelnika. W 2015 roku Katarzyna Michalak znalazła się w rankingu najpopularniejszych pisarzy 2015 roku. Książka opowiada o trójce przyjaciół, którzy otrzymali w swoim życiu wszystko, czego mogli chcieć. A przecież szczęście to nie cel, a droga, która ku niemu prowadzi. Czy więc fakt jego osiągnięcia oznacza koniec szczęścia?

3. Pęknięte odbicie. Dawn Baker

Wbrew pozorom to pozycja nie tylko dla kobiet. Porusza problemy rodzinne. Ukazuje prawdziwe życie małżeństwa, któremu urodziło się dziecko. Ożywia lęki każdej świeżo upieczonej matki związane z wychowaniem dziecka. Przedstawia również ojca i jego obawy związane ze związkiem. Bohaterami książki są Anna i Tony. Kobieta ma problemy z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem. Jej mąż martwi się o nią. Posiadają swoje wymarzone dziecko, a pomimo to nie jest tak wspaniale, jak to sobie wyobrażali. Książka przestrzega przed często niezauważaną depresją poporodową.

4. Ścieżki życia. Edyta Kowalska

Bardzo łatwa i przyjemna książka. Wprost odpowiednia lektura przed snem. Bohaterką jest niekochana i wciąż niedoceniana przez partnera kobieta o imieniu Julia. Codziennie zmaga się z nieodpowiednimi zachowaniami męża, który ją zdradza. Chociaż kobieta początkowo odczuwała złość, to z czasem jej miejsce zajmuje obojętność. Gdyby nie grono prawdziwych przyjaciół jej życie dawno ległoby w gruzach. Opowieść o współczesnej kobiecie, która rozpoczyna nowy rozdział życia.

5. Pracownia dobrych myśli. Magdalena Witkiewicz

Autorka jest niewątpliwą mistrzynią powieści na długie i chłodne wieczory. Jest to książka o wyjątkowej sile marzeń, nieskończonej przyjaźni oraz ogromnej miłości. Tłumaczy czytelnikowi, że na marzenia nigdy nie jest za późno i zawsze trzeba o nie walczyć do końca. „Dobro zawsze powraca” – to motto zawarte w książce. Z kolei szczęście według autorki dostępne jest na wyciągnięcie ręki i nigdy nie jest na nie za późno.

Powyższe pozycje przedstawiają książki obyczajowe, warte przeczytania. Są to opowieści łatwe i prosto opisujące problemy, z którymi nie radzimy sobie na co dzień. Może dzięki nim uda nam się odnaleźć harmonię i siłę do walki z przeciwnościami losu.

Dodaj komentarz