10 pomysłów na naukę z przyjemnością

Są ludzie, których w żaden sposób nie trzeba przekonywać do nauki; są też tacy, którym zabranie się do pracy przychodzi z trudem. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni mieć odpowiednią motywację. Dobrze, gdyby sama czynność uczenia się mogła im się kojarzyć z przyjemnością, z miło spędzonym czasem. Jeśli i ty masz problem z zabraniem się za czytanie notatek, skryptów czy podręczników, to nasze wskazówki są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

1. Nauka na świeżym powietrzu

Nic bardziej pozytywnie nie wpłynie na Twoje samopoczucie i nie pomoże Ci w nauce niż dawka spaceru, świeżego powietrza. Jeśli akurat jest ciepły dzień, wybierz się na przechadzkę. Zbliża się sesja letnia? To idealny moment, by zabrać ze sobą koc, książki i kapelusz/ czapkę i wyruszyć w poszukiwaniu miejsca do nauki w pobliskim parku.

2. Przygotuj sobie ulubione przekąski

Zdecydowanie milej i przyjemniej jest się uczyć, gdy na wyciągnięcie ręki są Twoje przysmaki. Jeśli nie masz ich w domu, zaopatrz się przed rozpoczęciem nauki, by potem nie przerywać sobie zajęcia i nie rozpraszać się. Smakołyki z pewnością pomogą w przyswajaniu wiedzy. Pamiętaj, by nie były to same słodycze, bo szybko po nich zaśniesz (poziom cukru w Twoim organizmie szybko urośnie, a następnie gwałtownie spadnie).

3. Przewietrz pokój

Zanim zaczniesz naukę, otwórz okna i wpuść trochę świeżego powietrza. Nawet jeśli jest mroźny, zimowy dzień, taki zabieg pomoże Ci lepiej się skoncentrować i przyjemniej spędzić czas z książkami.

4. Słuchaj muzyki

Najlepsza muzyka do nauki to taka muzyka, którą kochasz. Jeśli jednak zbyt rozprasza się i zamiast czytać materiały, wciąż nucisz ulubioną melodię, zmień gatunek. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku muzyka relaksacyjna i inna muzyka instrumentalna. Wprowadzi Cię we właściwy stan i odpręży. Wyklaruje myśli.

5. Otocz się zielenią

Jeśli nie możesz wyjść na dwór, bo nie pozwala na to pogoda lub pora roku lub inne czynniki, zawsze pamiętaj, że możesz zorganizować mały ogród u siebie w pokoju. Przede wszystkim zadbaj o sporą ilość zieleni. W takim otoczeniu nauka zawsze będzie przyjemniejsza.

6. Ucz się z innymi

Do nauki możesz zaprosić znajomych, którzy również przygotowują się do tego samego egzaminu. Mało tego. Możesz zaprosić kogoś, kto ma do przyswojenia zupełnie inny materiał. Obecność drugiej osoby, która również uczy się, może być dla Ciebie dodatkowym motorem do działania.

7. Co pół godziny rób przerwę

Nieprawdą jest, że warto uczyć się długo i bez przerwy. Może dzięki temu stworzysz sobie wrażenie, że przyswoiłeś wiele materiału, jednak ponowne przeczytanie notatek sprawi, że zobaczysz, ile masz jeszcze braków. Dlatego lepiej robić sobie przerwy, np. co pół godziny, a po przerwie szybko przeglądać wcześniejsze notatki i przechodzić do kolejnej porcji wiedzy.

8. Znajdź odpowiednie źródło motywacji

Będzie ono zależne od Twojego temperamentu i upodobań. Powiedz sobie: Dziś nauczę się do strony 50., wieczorem zaś pójdę na koncert. Wizja dobrej zabawy z pewnością sprawi, że nauka będzie przyjemniejsza.

9. Usiądź/ połóż się  w ulubionej pozycji

Zmieniaj często sposób ułożenia ciała, by uniknąć nieprzyjemnych boli w krzyżu. Znajdź swoją ulubioną pozycję, bo dzięki temu zapewnisz ciału komfort.

10. Ucz się w domu/ w podróży

Niektórzy nie potrafią uczyć się w domu, bo panuje w nim zbyt wiele ciszy. Inni znów nie skupią się na czytaniu czy przyswajaniu wiedzy, jeśli będzie szum i hałas. A może dla Ciebie rozwiązaniem będzie nauka w bibliotece lub w autobusie, pociągu?

Dodaj komentarz