7 produktów, które budują masę mięśniową

W celu zwiększenia przyrostu masy mięśniowej nie należy zmieniać wielkości spożywanych posiłków. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na ich jakość oraz właściwości. Dieta oparta na odpowiednio dobranych produktach pomoże w szybki i łatwy sposób osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Przedstawiamy zestaw 7 produktów spożywczych, które są szczególnie polecane osobom ćwiczącym na siłowni oraz tym, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej. Odpowiednia dieta na masę to połowa sukcesu, druga zaś zależy od ćwiczeń.

1. Ryby. Są to produkty o najlepszych właściwościach, jeśli chodzi o poprawę masy mięśniowej. Jedną z najbardziej polecanych ryb jest łosoś. Posiada on w swym składzie bardzo dużą ilość białka niezbędnego do budowy mięśni. Jest go aż 25 g w 100 g. Zawiera on również wiele innych niezbędnych składników między innymi kwasy Omega 3 oraz witaminę D.

2. Drób. Kurze mięso również jest bardzo bogate w białko. Posiada go nawet więcej niż niektóre ryby. Zdarza się, że wartość ta sięga 30 g białka na 100 g produktu. Mięso jest bogatym źródłem aminokwasów, nie zawiera zbyt dużo tłuszczu, jest źródłem witaminy D i E oraz niezbędnych minerałów. Warto tu zwrócić uwagę na niektóre podroby. Z nich również można stworzyć zdrowe pełnowartościowe danie. Przykładem może być domowy pasztet z kurzą wątróbką.

3. Jajka. Są nie tylko zdrowe i smaczne, ale też łatwe w przygotowaniu. Jedno jajko zawiera około 5 g białka a dostarcza jedynie 60 kcal. Jajko posiada wysokiej wartości kurze białko, które cechuje się bardzo wysoką jakością i przyswajalnością. Dzięki temu jest wykorzystywane do budowy mięśni.

4. Wołowina. Chude mięso wołowe jest bardzo zdrowe i sycące. Dodatkowo ma bardzo wysoką zawartość białka, na którym tak bardzo zależy wszystkim dbającym o mięśnie. W 100 g produktu znajduje się go aż 27 g. Jednocześnie wołowina jest produktem o niskiej kaloryczności i zawartości tłuszczu. Jedząc wołowinę, uzupełniamy niedobory organizmu w witaminę B12, cynk oraz żelazo.

5. Migdały. Są one bogatym źródłem witaminy E. Jest to forma bardzo dobrze przyswajana przez ludzki organizm. Witamina ta również pełni rolę antyoksydanta, dzięki czemu zabezpiecza mięśnie przed wolnymi rodnikami, mikrourazami i przyspiesza ich odbudowę.

6. Jogurt. Produkt ten jest kombinacją białek oraz węglowodanów. Jego największą zaletą jest niskokaloryczność. Połączenie to daje idealne warunki do wzrostu mięśni oraz szybkiego powrotu do sprawności sprzed treningu. Najlepsze są jogurty naturalne lub owocowe bez dodatku cukru.

7. Woda. Wpływa ona na prawidłowy wzrost mięśni. Stanowi 80% ich masy. Brak odpowiedniego nawilżenia może spowodować problemy z regeneracją mięśni po treningu. Ponadto w odpowiednio nawodnionych mięśniach o wiele sprawniej przebiega proces syntezy białek.

Nieprawdą jest stwierdzenie, że nie można zbudować masy bez przyrostu tkanki tłuszczowej. Owszem, można tego dokonać, trzeba jedynie odpowiednio dobierać produkty spożywcze. W praktyce jesteśmy w stanie tego dopilnować, wymaga to jedynie poświęcenia czasu oraz silnej woli.

Dodaj komentarz