7 metod na opóźnienie starzenia się organizmu

Ludzie od zawsze zastanawiają się nad tym, jak zatrzymać proces starzenia. Niestety zjawiska tego nie powstrzyma żaden cudowny eliksir. Możemy co najwyżej opóźnić ten proces. Nie potrzeba wielkiego wysiłku, aby móc starzeć się wolniej. Wystarczy po prostu prowadzić zdrowy tryb życia.

Co dokładnie oznacza stwierdzenie „żyć zdrowiej”? Proces ten należy rozpocząć od zerwania z nałogami. Każdy z nas je posiada. Niektórzy palą papierosy, inni piją alkohol. Nałogiem można nazwać również nadmierne spożywanie żywności typu fast – food, kawy lub słodyczy.

Gdy już porzucimy złe przyzwyczajenia, skupmy się na zmianach, jakie będziemy musieli wprowadzić w nasze życie. Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić:

1. Sen. Jest to najlepszy kosmetyk służący zachowaniu młodości. Jest bardzo skuteczny, a do tego nic nie kosztuje. Nie ma określonej ilości snu potrzebnej każdemu człowiekowi. Ważne jest, aby nie kłaść się zbyt późno spać i wstać wyspanym. Osoby wysypiające się mają również o wiele sprawniejszy układ odpornościowy.

2. Bez stresu. Stres przyspiesza proces starzenia. Dlatego tak ważne jest, w jaki sposób sobie z nim radzimy. Stres powoduje problemy ze snem, odżywianiem oraz codziennym funkcjonowaniem, co z kolei przekłada się na szybkość starzenia.

3. Ruch. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia fizyczne. Wystarczy 15-minutowy spacer wykonywany co najmniej 3 razy w tygodniu. Taka dawka ruchu potrafi przedłużyć życie nawet o 2 lata. Jeśli jednak decydujesz się na ćwiczenia, to zwróć uwagę na to, aby były regularne i trwały co najmniej 30 minut.

4. Dieta. Zdrowe odżywianie to kwestia przyzwyczajenia. Zmień sposób obróbki potraw. Skończ ze smażeniem. Zacznij gotować i piec. Dobrym rozwiązaniem jest gotowanie na parze. Przyrządzane w ten sposób dania są najbardziej wartościowe. Już dziś zapoznaj się z przepisami na dietetyczne dania. Pierwszy miesiąc może być ciężki. Potem bez problemu będziesz w stanie wymyślić i przyrządzić coś szybkiego i zdrowego.

5. Oddychaj. Wybierz się na wycieczkę na wieś lub do lasu. Opuść miasto po to, tylko aby pooddychać czystym powietrzem. W ten sposób dotlenisz organizm i oczyścisz płuca z toksyn. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie ruchu z oddychaniem. Wskazana jest gimnastyka na świeżym powietrzu lub jazda na rowerze.

6. Unikaj słońca. Jeśli koniecznie musisz na nie wyjść, to użyj kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym. Ekspozycja skóry na słońce wiąże się z przebarwieniami, wysuszeniem jej, poparzeniami oraz powstawaniem zmarszczek. Promieniowanie UV niszczy również włókna kolagenowe i elastylowe.

7. Woda. Picie odpowiedniej ilości wody jest obowiązkiem każdego, kto chce opóźnić starzenie się organizmu. Woda pomaga utrzymać nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie. Co przekłada się na jej zdrowy i młody wygląd. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii, wspomaga proces odchudzania i usuwania toksyn z organizmu.

Im wcześniej zaczniemy stosować się do powyższych metod, tym skuteczniej i dłużej uda nam się zachować młodość. Proces starzenia jest nieunikniony, któż jednak nie chciałby wyglądać młodziej, niż wskazuje na to jego metryka?

Dodaj komentarz