10 sposobów jak motywować się do pracy

Nim minie ten magiczny dla większości z nas moment i zaczynamy się cieszyć weekendem, już kończy się czas wolny od pracy. Jak wielu z Was myśli sobie wtedy: Jutro znowu poniedziałek, do roboty trzeba wstać, będzie to samo, co zwykle? Brzmi znajomo? Przedstawiamy listę 10 sposobów motywujących do pracy. Niektóre przykłady idealnie będą pasować do pracy w korporacji, inne przydadzą się, gdy prowadzisz własną firmę. Zapraszamy do mini-poradnika w stylu „Jak pracować i nie zwariować?”.

1. Ułóż plan

Jeśli swoją pracę wykonujesz „jak leci”, to nigdy nie będziesz odczuwać z niej satysfakcji. Spełnienie pojawi się wówczas, gdy przygotujesz sobie chociażby szkic działań i zobaczysz, że według takiej postępując według określonej kolejności, pewne zadania zaczynasz wykonywać szybciej i sprawniej. To zmotywuje do dalszej pracy, która nabierze sensu.

2. Nagroda za wykonaną pracę

W ludzkim mózgu jest miejsce, które nazywa się ośrodkiem nagrody. Działa ono w następujący sposób: gdy myślisz sobie, że po wykonanej pracy obejrzysz odcinek lub dwa ulubionego serialu lub pójdziesz na siłownię (zależy od zainteresowań i potrzeb), to każda godzina będzie przybliżać Cię do upragnionego celu, co spowoduje pobudzenie ośrodka nagrody, wywołanie poczucia szczęścia w organizmie.

3. Rezultaty

Czasem motywujące staje się wyobrażenie, stworzenie wizji tego, jakie rezultaty osiągniesz, gdy wykonasz daną pracę. Jakim stanę się człowiekiem, co się we mnie zmieni? Czy dzięki temu znajdę się w innym miejscu w życiu, czy będę cierpliwszy, czy nauczę się czegoś nowego, co będę mógł w przyszłości wykorzystać? Ten punkt szczególnie przyda się studentom i osobom, które podejmują edukację jako coś dodatkowego.

4. Utrzymuj dobre relacje z pracownikami

Niezależnie od tego, czy pracujesz w małej firmie czy korporacji, ważne jest utrzymywanie przyjaznych relacji z innymi. Nie ma nic gorszego od myśli, że muszę jutro znów iść do zakładu lub biura, w którym wszyscy będą na mnie krzywo patrzeć. Krótkie pogawędki w przerwach między wykonywanymi obowiązkami powodują, że praca staje się przyjemniejsza i masz większą motywację.

5. Wyłącz wszystkie aplikacje

Korzystasz z Facebooka? Instagrama? Masz w telefonie gry, które lubisz? To dobrze, ale zostaw je sobie na później. Z pewnością nie są programami motywującymi do pracy, a nieprzyjemne zdanie od kierownika, który widzi, że zajmujesz się czymś innym niż powinieneś też nie jest dobrym sposobem na podniesienie poziomu zadowolenia.

6. Element ozdobny

Jeśli masz biurko, postaw sobie zdjęcie rodziny. Kwiatek. Drzewko bonsai. Coś, co nie wymaga wielkiej pielęgnacji, a przyniesie Ci wiele radości.

7. Napij się, zjedz

Zrób sobie przerwę, jeśli w danym momencie masz taką możliwość. Miej w plecaku ulubiony batonik lub napój, drugie śniadanie lub obiad, którego zjedzenie przyniesie Ci przyjemność.

8. Droga do pracy

To nie musi być przykra konieczność. Przy obecnej technice możesz robić tyle ciekawych rzeczy, jadąc autobusem lub tramwajem… Posłuchaj muzyki, obejrzyj krótki film, poczytaj książkę, przejrzyj ulubione strony w Internecie. Niech to będzie Twój czas.

9. Uprawiaj sport

Pamiętaj, że do pracy motywować mogą Cię różne bodźce. Trening fizyczny, podniesienie poziomu endorfin spowodowane podniesionym stanem szczęścia również wpływają na to, jak postrzegamy nasze obowiązki zawodowe.

10. Dla kogo to robisz?

Jeśli Twoja praca może powodować, że świat staje się lepszym miejscem, że ludzie mają mniej problemów, to staraj się przypominać sobie o tym codziennie, najlepiej zanim przystąpisz do swoich zadań.

Dodaj komentarz