Metoda Silvy – założenia

Metoda Silvy ma na celu trenowanie własnego mózgu. Stworzona została przez pochodzącego z teksasu José Silvę. Według uczonego znajduje ona zastosowanie w życiu codziennym. Prowadzi ludzi do szczęścia i pełniejszego korzystania z życia.

Na czym opiera się ta metoda?

Metoda ta ma podstawy w odkryciach naukowych. Przede wszystkim w tym, że ludzki mózg wytwarza impulsy elektryczne o różnej intensywności. W zależności od tych częstotliwości naukowiec opracował pewien podział. Wyróżnił cztery stany, w jakich funkcjonuje mózg:

 • stan beta, o częstotliwości od 14 do 20 cykli na sekundę, który ma miejsce podczas wykonywania codziennych czynności;
 • stan alfa, o częstotliwości od 7 do 14 cykli na sekundę, który ma miejsce podczas snu;
 • stan theta, o częstotliwości od 4 do 7 cykli na sekundę, który jest stanem głębokiej medytacji;
 • stan delta, o częstotliwości do 4 cykli na sekundę, który jest bardzo głębokim snem, wręcz nieświadomością.

Na podstawie powyższego odkrycia José Silva opracował wiele sposobów wykorzystywania możliwości, jakie daje nam mózg w momencie, gdy pracuje na poszczególnych częstotliwościach. Techniki te pozwalają na osiągnięcie określonych celów zarówno na poziomie pełnej świadomości stanu beta, jak i podczas pracy na częstotliwościach niższych niż alfa. Kontrola umysłu metodą Silvy jest stosunkowo prosta i łatwa do opanowania. Dodatkowo wyjaśnia ona wiele zjawisk, których nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć w racjonalny sposób.

Jakie są jej główne założenia?

Zarówno stan alfa jak i wszystkie o niższej częstotliwości umożliwiają wykonywanie technik relaksacyjnych, poprawianie pamięci, pozbywanie się bólu, uwalnianie się od nawyków, pełnowartościowy sen lub budzenie się. Dzięki tej metodzie i kontroli własnego mózgu poprawia się stan zdrowia, rozwijają umiejętności i zdolności, doskonali percepcja pozazmysłowa.

Metoda Silvy pozwala na pełne wykorzystanie poszczególnych stanów do rozwiązywania problemów. Uczy bycia aktywnym w momencie całkowitego odprężenia. Umiejętność wykorzystywania tej metody pozwala świadome wprowadzenie się w stan alfa po zaśnięciu. Tym samym umożliwia uregulowanie częstotliwości fal mózgowych i utrzymanie stanu całkowitej świadomości.

Co jest podstawowym celem tej metody? Jest to wprowadzenie się w stan bardzo głębokiego rozluźnienia i relaksu, podczas którego za pomocą obrazów stworzonych przez wyobraźnię można pracować nad wybranymi problemami. Mogą one dotyczyć pracy, zdrowia lub nałogów. Możliwe jest to dzięki temu, że podczas stanu alfa, uaktywnia się prawa półkula mózgu. Istotą tej metody jest więc świadome wprowadzenie się w tę fazę.
Nabywając umiejętność wprowadzania się w stan alfa, mamy możliwość korzystania z niej nawet w ciągu dnia.

Co można zyskać stosując tą metodę? Oto kilka przykładów:

 • pozytywne ukierunkowanie własnej osobowości;
 • zwiększenie pewności siebie;
 • poprawa pamięci;
 • łatwiejsze rozwiązywanie problemów;
 • kontrola stanu własnego zdrowia;
 • osiąganie zamierzonych celów;
 • osiąganie lepszych wyników w sporcie;
 • kontrolowanie stresu;
 • kontrolowanie snu.

Głównym i podstawowym założeniem metody Silvy jest poprawa jakości życia każdej osoby ją stosującej. Niezależnie od rodzaju życiowych problemów, wieku, stanu zdrowia można osiągnąć to, na czym nam najbardziej zależy. Dodatkowo metoda ta umożliwia poznanie i zrozumienie własnej podświadomości.

Dodaj komentarz