8 sposobów na zadbanie o siebie

Bardzo szybkie tempo życia i nawał obowiązków sprawia, że coraz częściej zapominamy o swoich potrzebach i spychamy je na dalszy plan. Powszechne jest również przekonanie, że aby móc o siebie zadbać trzeba najpierw zaspokoić potrzeby wszystkich innych i spełnić określone warunki. Pora to zmienić. Dbanie o siebie jest przejawem szacunku i miłości do własnej osoby, które zaprocentuje wzrostem poziomu energii i motywacji do działania oraz lepszą samooceną i poprawą stosunków z otoczeniem. Warto więc skorzystać z kilku rad, jak o siebie zadbać.

1. Codziennie wychodź na półgodzinny spacer

Nawet przy natłoku obowiązków i niezależnie od pogody każdego dnia wychodź na świeże powietrze. Podczas takiego spaceru postaraj się uspokoić i nie myśleć o żadnych problemach. Skup swoją uwagę na głębokim oddychaniu i pięknie otaczającego Cię świata. Dotlenisz organizm i zyskasz spokój umysłu.

2. Zadbaj o swoje zdrowie

Koniecznie pamiętaj o profilaktyce zdrowotnej. Wyznacz i zapisz w kalendarzu konkretne terminy badań kontrolnych i trzymaj się tego planu. Dbanie o swoje zdrowie powinno być dla Ciebie zawsze priorytetem.

3. Naucz się odmawiać

Jeśli coś nie jest zgodne z Twoimi przekonaniami lub po prostu nie masz na to ochoty odmów. Nie musisz spełniać próśb i zachcianek wszystkich dookoła, zwłaszcza kosztem swojego spokoju i czasu wolnego.

4. Znajdź czas na wyciszenie umysłu

Doskonałym sposobem na to jest medytacja. Warto się jej nauczyć. Poświęć 15 minut każdego ranka na posiedzenie w ciszy, rozluźnienie ciała, uspokojenie gonitwy myśli i kilka ćwiczeń oddechowym. To bardzo pomaga pozytywnie nastroić się na cały dzień.

5. Rozwijaj się

Dbanie o siebie to również zapewnienie sobie rozwoju intelektualnego. Nie bój się próbować nowych rzeczy. Zapisuj się na kursy językowe lub komputerowe albo po prostu ucz się gotować. Wzrośnie Twoje poczucie własnej wartości i otwartość na nowe doświadczenia.

6. Codziennie poświęć chwilę na małe przyjemności

Może to być czytanie ulubionej książki, słuchanie muzyki, taniec, ulubione ćwiczenia czy kąpiel przy świecach. Zasługujesz na chwilę relaksu po ciężkim dniu.

7. Wysypiaj się

Poświęć na sen co najmniej 7 godzin w ciągu doby. Pamiętaj, że podczas snu Twoje ciało i umysł się regenerują. W dużej mierze od odpowiedniej ilości snu zależy Twoje zdrowie, dobre samopoczucie, poziom energii i nastawienie do świata.

8. Dostarczaj swojemu ciału wszystkiego, co najlepsze

Zadbaj o swoje ciało jedząc zdrowo. Zrezygnuj z jedzenia w restauracjach szybkiej obsługi, rzuć palenie, rozsądnie podchodź do tematu jedzenia słodyczy. Jedz więcej warzyw i owoców, pij dużo wody, pokochaj zieloną herbatę, a Twoje zdrowie i samopoczucie zdecydowanie się poprawią.

Codzienne dbanie o siebie to fundament szczęśliwego życia. Poświęcają uwagę zaspokajaniu swoich potrzeb i pragnień budujesz silne poczucie własnej wartości, które jest podstawą motywacji do osiągania wyznaczonych sobie celów. Pamiętaj też o tym, że umiejąc zadbać o siebie, będziesz w stanie zaoferować więcej innym.

Dodaj komentarz