Ból kręgosłupa – leczenie

Ból kręgosłupa jest dokuczliwą dolegliwością. Czasami słabnie, po to, aby kolejnego dnia znów dać o sobie znać. Zwykle powoduje go przeciążenie. Jest jednak bardzo dużo czynników, mogących się przyczynić do tego rodzaju dolegliwości.

Kręgosłup utrzymuje ciało w pozycji pionowej. W zależności od naszej wagi i trybu życia poddawany jest różnym obciążeniom. Jego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od stanu więzadeł oraz mięśni. Każde odchylenie od normy może spowodować brak stabilności oraz jego osłabienie.

Problemy z kręgosłupem – objawy

Kręgosłup już zawczasu wysyła nam sygnały o pogorszeniu swego stanu. Jeśli chodzi o ból kręgosłupa, objawy mu towarzyszące są zwykle bardzo podobne. Najczęściej dochodzi jego skrzywienia oraz wypadanie dysków. Występuje też szereg dolegliwości, których zwykle nie kojarzymy z chorobą kręgosłupa.

Ból i zawroty głowy. Dolegliwość ta może przypominać zwykłą migrenę. W jej przypadku ból umiejscawia się w płacie czołowym. Jeśli chodzi o ból powiązany z kręgosłupem, dotyka on karku i promieniuje wzdłuż pleców. Zdarza się, że towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło oraz zawroty głowy.

Drętwienie karku. Jest to najczęstszy efekt złej pozycji, w której spędziliśmy minione godziny. Może pojawiać się rano, po przebudzeniu lub po pracy, którą wykonywaliśmy w pozycji ze spuszczoną głową. Ból ten spowodowany jest uciskiem na korzenie nerwowe.

Mrowienie w kończynach. Jest to objaw przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Towarzyszy mu ból krzyża, pośladków oraz w okolicy pasa. Dolegliwość ta spowodowana jest długotrwałym siedzeniem, często w niewygodnej pozycji.

Ból w okolicy mostka. Podobny do bólu wieńcowego. Może promieniować na wszystkie strony. Jest skutkiem przeciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa. Dotyka ludzi bardzo aktywnych, przemęczonych i zestresowanych.

Jak wyleczyć bolący kręgosłup?

Przyczyna bólu nie zawsze jest łatwa do ustalenia. Jeśli jednak mamy podejrzenia co do złego trybu życia, zbyt dużego obciążenia, którym obdarzamy nasz kręgosłup, to jak najszybciej zacznijmy wprowadzać zmiany.

Gdy pracujesz na siedząco, co zwykle jest nieuniknione, staraj się zmieniać pozycję. Co pół godziny rób przerwę, przejdź się, rozprostuj plecy i nogi. Zwróć uwagę na to, jak masz ustawiony monitor. Nie powinien być on zbyt nisko, ponieważ obciążysz w ten sposób mięśnie szyi.

Na ból głowy spowodowany uciskiem kręgosłupa z pewnością niezawodne okażą się środki przeciwbólowe. Zanim po nie sięgniesz, wypij szklankę wody, wyjdź się przewietrzyć lub zrób masaż skroni. Masaż wykonuj w sposób przerywany, tzn. uciskaj okolice po obu stronach czoła co kilka minut. Powtarzaj do momentu, aż poczujesz ulgę.

W przypadku bólu w okolicy piersiowej warto wykonać dodatkowe badania, w celu wykluczenia choroby wieńcowej. Objawy takie mogą również świadczyć o chorobie serca. Ulgę z pewnością przyniesie odpoczynek. Zdecyduj się na relaks w dowolnej postaci, może to być leżenie, joga, ćwiczenia relaksacyjne, słuchanie muzyki lub ciepła kąpiel.

Bardzo ważnym elementem, którego nie można przeoczyć, jest dobry sen. Prawidłowo dobrany materac oraz poduszka, rozwiążą problem porannego drętwienia karku i pomogą szybciej uporać się z innego rodzaju bólami kręgosłupa. Zwróć uwagę, na to, aby materac nie był zbyt miękki. Musi być przede wszystkim równy i dopasowywać się do ciała, a nie się pod nim całościowo uginać.

Dodaj komentarz